starBUCKS: How much is your morning coffee really costing you?

Coffee is essential to every college student on every campus in the United States.  It wakes you up in the morning and keeps you awake through the night while studying, writing papers, etc.  However, many of us tend to overspend when it comes to much-needed caffeine.

For many of us, coffee is the most important “meal” of the day – it’s part of our daily routine and if we don’t have it, our whole groove is off.  However, making Starbucks part of your daily routine can really add up.

Daily Cost of Gourmet Coffee

Price of Gourmet Coffee - Weekly

Monthly Cost of Gourmet Coffee

Price of Gourmet Coffee - Monthly

As you can see, making Starbucks a regular habit can definitely lead you to rack up quite a bill.  While regular coffee only ranges in price from $2.85 to $46.20 per month, hand-crafted (and generally more delicious) beverages can cost you anywhere from $4.65 to $102.80 a month!  Now, I’m not saying you should cut out caffeine completely, but there are much less costly alternatives when it comes to your morning cup of Joe.

As a regular coffee drinker, there’s lots of ways you can save cash when it comes to caffeine.  If you’re fortunate enough to have a coffee maker, stocking up on ground coffee and making yourself (and your roommates) coffee in the morning can go a long way.  A pound of coffee can make anywhere between 25 to 40 cups of coffee!  Now, while different types of coffee (Folgers, Starbucks Brand, Gevalia, etc.) vary in price, a pound of coffee can save you at least $20 a month!  Not to mention that if you are a conservative coffee drinker, a pound can last you even more than a month.

Helpful hint:  Storing your coffee in the freezer keeps it fresh.  However, once the coffee has been opened do not freeze it.  Constant changes in temperature can affect the quality.

If you are fortunate enough to own a Keurig, you can also purchase k-cups from Green Mountain Coffee on Amazon for $29.99 for 50.

That’s $1.66 per cup!  And, if you like something a bit more gourmet, both Starbucks and Dunkin Donuts offer k-cups for a semi-reasonable price. ($12-$19.95)

Now personally, I’m not a big coffee drinker.  Lattes and frappuccinos are more my heart’s desire.  Unfortunately, as demonstrated by the above chart, those indulgences can get kind of expensive.  Luckily, there’s a money saving alternative and while it might take a little more effort, it’s definitely worth it!

My usual Starbucks order is a triple grande, six pump, whole milk, with whip vanilla latte – I know, right?  What a mouthful!  But at least I’m not this guy:

worlds-most-expensive-starbucks-drink-receipt

So, the first thing I considered when I decided to make my lattes at home was flavor.  Luckily, Starbucks actually sells their syrups online for $12.95.  Now that I had the flavor taken care of, the next, and probably most important part of this puzzle – the espresso.

The average espresso machine can cost anywhere from $80 all the way up to over $6,000!  And there was no way I was about to spend that kind of cash.  So, I once again revisited the Starbucks website and found that they sold Espresso Roast for $12.95 a pound – done and done!  All I needed was a way to brew the espresso (they so kindly ground for me when I went to my local Starbucks).

I went where anyone looking for anything goes – Amazon.com.  I found the Aerobie AeroPress Coffee and Espresso Maker for $25.95.  It gives you everything you need to make espresso shots.  All I needed was to take care of the foam.

Thank goodness the average milk frother only costs $19.99!  So for the low, initial cost of $58.89, I have homemade lattes every morning and have saved over $1,000 throughout the course of the year!

And yes, $58.89 is a lot to shell out all in one shot, but if I’m buying lattes at least twice a week, that’s $446.40 a year!  So, the $60 is totally worth it!

CHECK BACK FOR TUTORIAL VIDEO!

Advertisements

5 responses to “starBUCKS: How much is your morning coffee really costing you?

  1. Pingback: National Coffee Day Freebies | The Savvy Student @ SBU·

  2. Pingback: Can't afford a workout program? Stop eating out and you can!·

  3. Pingback: Drop the Starbucks Latte: 9 Easy Ways to Save Money and Still Treat Yourself : Student Life Network Blog·

  4. Pingback: 6 Practical Ways To Save Money In College – Katelyn Brewer·

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s