Microwave Monday: Baked Apples

By Lauren Sharkey

Nothing makes a night of studying better than something sweet.  Unfortunately, eating late at night (especially snacking on something sugary) is not the healthiest choice you can make.  But do not despair!  Baked apples are a healthy snack that’ll be sure to give you an extra boost of energy without the calories (and the cost!).

Here’s what you’ll need:

464

1 apple (Granny Smith or Rome apples are best)
1 tablespoon brown sugar
½ teaspoon ground nutmeg
½ teaspoon ground cinnamon
1 teaspoon butter
Yogurt (frozen is best, but refrigerated regular yogurt is all right too) Optional

Directions:

1.  Core your apples but leave the bottom intact.  You can either use an apple corer (available at Target for $8.99, Amazon.com for $5.38, or your local grocery store).  For tips on how to core an apple with a knife, please click here.  Exercise great caution while using knives, or other sharp utensils.

467

2.  Mix brown sugar, cinnamon, and nutmeg together and spoon mixture into the apple.  Place teaspoon of butter on the top of apple and place in a microwave bowl, standing up.

apple prep

3.  Cover apple with wax paper, and microwave for 3 1/2 to 4 minutes until apple is soft and tender.

481

4.  Let stand for a minute or two, top with cinnamon and yogurt and enjoy!

bakedapples

This is my mother’s recipe for baked apples, but I like to make them differently:  I core the apple the entire way through, and instead of microwaving it in a bowl, I place it on a plate.  This allows a sweet syrup to form underneath the apple (do not use a paper plate!  It has to be glass!) which I like to drizzle over the apple using a spoon!  Either way, this snack is a favorite!

Cost Breakdown:

Apples: 0.85¢
Brown Sugar: $1.25
Nutmeg: $4.99
Cinnamon:  $3.09
Butter: $5.39
Yogurt:  $1.45

The total cost of your groceries for this recipe, with tax, should be approximately $16.  Now while that seems like a lot for just one snack, yogurt and butter are easy to come by on campus.  Yogurt can be purchased at almost every location that sells food on campus and butter packets cost .11¢. So, if you think you might be interested in making something like this, you can grab them ahead of time. In addition, cinnamon and nutmeg will come in handy for other recipes down the road and are great to keep in your dorm.

Additionally, another great snack that involves cinnamon is Cinnamon Toast which is easy enough to make in your dorm!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s